Prechtl’s Assessment of General Movements (GMs)

GMs, spontane hareket repertuarının bir parçasıdır ve bebeklerin en erken fetal hayattan doğum sonrası 20 haftaya kadar(prematürelerde düzeltilerek), tipik ve belirgin olarak spontane gelişen hareketleridir. Gms bütün vücutta kolun, bacağın, boyunun ve gövdenin değişen sıradaki akışkan, karmaşık ve değişken hareketlerini içerir.

GMs eksik veya normal olmayan spontan hareketleri belirlemek için kullanılır. Sinir siteminde oluşan bir hasarda GMs karmaşık ve değişken karakterini kaybeder, tekdüze ve kalitesiz hale gelir. Spontan hareketlerin eksik veya normal olmayışı serebral palsi veya diğer gelişimsel yetersizlikler gibi nörolojik durumlarda gelecekteki motor fonksiyonlar hakkında bilgi sağlar.

Değerlendirme bebekler uyanık, sırt üstü yatarken, sakin ve dikkatli iken yapılır. Bebeğin oyuncakları veya emzikleri olmamalıdır ve ebeveynler yakınlarda izliyor olabilir ancak bebekleriyle etkileşime girmemelidir. Bebek 3-5 dakikalık yukarıdan videoya alınır ve değerlendirme video üzerinden skorlanır.

Genel Hareketler Değerlendirmesi, doğumdan sonraki 20 haftanın altındaysa ve doğum hikayesinde prematürelik, oksijensiz kalma, veya doğuştan kalp hastalığı gibi durumlar varsa bebeğinizin nörolojik sisteminin nasıl geliştiği hakkında bilgi verebilir.

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirisiniz.

Lumos Riskli Bebek Merkezi

Hizmetlerimiz

Hemen Ulaşın

İletişim Bilgileri

Atıfbey Mahallesi 67. Sokak No:45 Daire: 6 Kat: 3
Gaziemir/İzmir
NilayRozet
Uzm. Fzt. Nilay Külahlı
AnilRozet
Fzt. Anıl Soykan